Trettondags auktion 2009

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85.
Rolf Österholm 070-726 11 72.

1.jpg (69kb)

136. Taklampa. stchu-moon 02 diameter 60cm. Design: Enzo Catellani för Catellani & Smith. (Rosafärgningar på lampans vita partier) Inköpt nordiska galleriet Stockholm - 07. (4000-5000:-) (Se även detaljbilder 2 stycken.) Klubbat pris 2800:-

2.jpg (65kb)

136. Detaljbild invändigt. Taklampa. stchu-moon 02 diameter 60cm. Design: Enzo Catellani för Catellani & Smith. (Rosafärgningar på lampans vita partier) Inköpt nordiska galleriet Stockholm - 07. (4000-5000:-) 2800:-

3.jpg (27kb)

136. Detaljbild märke. Detaljbild invändigt. Taklampa. stchu-moon 02 diameter 60cm. Design: Enzo Catellani för Catellani & Smith. (Rosafärgningar på lampans vita partier) Inköpt nordiska galleriet Stockholm - 07. (4000-5000:-) 2800:-

12.jpg (203kb)

Samlingsbild från vänster nr 366. 2 stycken mekaniska plåtleksaker katt med boll L.20cm märkt Trademark TN Japan + trumspelande björn (saknar en trumpinne) H.18cm (2 delar) (800:-) Klubbat pris 550:-

368. Travhäst med sulky, järn och plastliknande material (nyckel saknas, trög funktion) L.17cm (400:-) Klubbat pris 250:-

11.jpg (180kb)

Samlingsbild från vänster nr 367. 2 stycken plåtbilar blå Ford Farlane made in Birmingham L.20cm. Röd Schuco Micro Racer nr. 1042 (nyckelsaknas, funktion okänd) (2 delar) (600:-) Klubbat pris 250:-

362. Indian på häst mekanisk plåtleksak H.18cm (en arm lös) Janne Långben märkt Walt Disney productions (armar och styre saknas) (2 delar) (600:-) Klubbat pris 2000:-

14.jpg (119kb)

370. Vägghörnskåp kurbitzmålat dat. 1806 org.målat trogen Hälsingland eller Dalarna (lås saknas) H.92cm B.73cm D.45cm (3500:-) (Se även detaljbild invändigt) Klubbat pris 2500:-

15.jpg (88kb)

370. Detaljbild invändigt. Vägghörnskåp kurbitzmålat dat. 1806 org.målat trogen Hälsingland eller Dalarna (lås saknas) H.92cm B.73cm D.45cm (3500:-) 2500:-

16.jpg (57kb)

373. Pennvässare märkt Guhl & Harbeck Hamburg L.34cm H.11,5cm (800:-) Klubbat pris 600:-

17.jpg (106kb)

336. Golvur 17/1800-tal H.228cm (senare bemålning) (3500:-) Osåld

18.jpg (99kb)

Samlingsbild överst nr 101. Tråg målat signerad K.Klasson - 47 (Klas Klasson Bollstabruk) L.56cm (1000:-) Klubbat pris 500:-

102. Träskål målad signerad K.Klasson - 39 L.38cm H.12cm (1000:-) Klubbat pris 250:-

10.jpg (79kb)

355. Tomte keramik L.40cm (1200:-) Klubbat pris 1300:-

4.jpg (39kb)

207. Klaffskänk Gustavians 1800-talets första hälft med trågkant och räfflade dörrar, dekor av skuren blomma i hörnen (senare gångjärn till dörrarna) H.125cm L.116cm B/D .47cm (nycklar till lås medföljer) (8000-10,000:-) (se även detaljbild skrivinredning) Osåld

5.jpg (75kb)

207. Detaljbild skrivinredning. Klaffskänk Gustavians 1800-talets första hälft med trågkant och räfflade dörrar, dekor av skuren blomma i hörnen (senare gångjärn till dörrarna) H.125cm L.116cm B/D .47cm (nycklar till lås medföljer) (8000-10,000:-) Osåld

6.jpg (89kb)

208. Fyra stycken stolar Gustavianskstil 1900-tal med skuren dekor (1000:-) Klubbat pris 500:-

7.jpg (78kb)

209. Slagbord 1800-tal med låda (senare gångjärn, spricka i en slagskiva) skivor med röndade hörn en grind till varje skiva H.72,5cm toppskivans L.57,5 + 2x66cm B.104cm (1500:-) Klubbat pris 1000:-

8.jpg (57kb)

345A Helmer Osslund (1866-1938) oljemålning på pannå porträtt på grosshandlare - träpatronen JP Sjödin enligt påskrift á tergo (Hernösand född 15Maj 1839 målad i Maj 1921) signerad (se även detaljbild baksida) (6000:-) 4800:-

9.jpg (84kb)

345A. Detaljbild baksida.Helmer Osslund (1866-1938) oljemålning på pannå porträtt på grosshandlare - träpatronen JP Sjödin enligt påskrift á tergo (Hernösand född 15Maj 1839 målad i Maj 1921) signerad (6000:-) 4800:-