Ede skola 2011

Kommande auktion Ede skola, Stöde E:14, skyltat Söndagen den 3/7 kl. 11:00, visning från kl. 10:00.
Se bildserie redan nu, annons och fler bilder publiceras här c;a 15/6.INLÄMNING PÅGÅR
( Observera att förhandsbud skall vara skickat senast 2 dagar före aktuellt auktionsdatum )

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm  070-539 80 85

142. Matservis Gustafsberg Oscar (sällsynt modell, tillverkad 1897-1901) emaljmålad dekor.
24 flata tallrikar diam. 26cm , 12flata tallrikar 23,3cm , 12 flata tallrikar 18,9cm, 8 flata tallrikar 16cm, 12 djupa tallrikar diam. 26,6cm, 9st. uppläggningsfat soppterin med underfat. 2+2 mindre teriner, såsskål, såssnipa, 2st. tillbringare. Totalt 87 delar. c;a 11 delar brunkrackelerade.  Se även detaljbild soppterin (2000:-)

Klubbat pris 2600:-

142. Detaljbild soppterin, matservis Gustafsberg Oscar. 87 delar. (2000:-)

102. Byrå intarsia dekor c;a 1930-tal. H. 74cm. Längd. 87.5 Djup/bredd. 43cm. Naturligt slitage (1000:-)

.Klubbat pris 700:-

103. Golvur 1700/ 1800-tal,  blåmålat. Urtavla märkt Niclas Dedeman. (omabetat, renoverat) H.204cm (1000:-) se även detaljbild.
.
Klubbat pris 350:-

103. Detaljbild urtavlan.   Golvur 1700/ 1800-tal,  blåmålat. Urtavla märkt Niclas Dedeman. (omabetat, renoverat) H.204cm (1000:-)

115. Hörnskåp 1800-tal, H.206cm Djup. 57cm, Totalbredd c;a 110cm. (2000-3000:-)

Klubbat pris 1000:

126. Besticksuppsättning silver, (troligen Polen se även detaljbild stämpel) 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 matskedar, 12 gafflar, 12 knivar, 10 kaffeskedar, 11 teskedar, 3 sillgafflar, 11 tårtgafflar.

Totalt 95 delar. Vikt c;a 4165 gram. (6000:-)

Klubbat pris 12.100:-

126. Detaljbild stämpel, besticksuppsättning silver, 95 delar. (6000:-)

129. Matservis Rörstrand, Platina. 12+12+12+12 tallrikar, 8st uppläggningsfat. Totalt 56 delar (1800:-)

Klubbat pris 3700:-

132. Royal Copenhagen, Musselmalet. kaffekannans höjd 21cm. ( 4 st medföljande små askfat Musselmalet visas ej på bild ) 11 delar (2500:-)

  Klubbat pris 2000:-

134. Royal Copenhagen, Mussel malet, 12 koppar + 12 fat + salt och peppar ströare + såssnipa. Totalt 27 delar. (1200:-)

Klubbat pris 900:-

135. Bord gjutjärn 1800-tal, H.78cm (1000:-)
.
Klubbat pris 850:-

400. Veteran moped Cresent, 2 växlad Sachsmotor. ramnr 046219.  motornr 3305278. Smärre defekter, t.ex. löst gashandtag, reva i sadel.
Instruktionsbok medföljer, se 2 detaljbilder till. (2000:-)

.Klubbat pris 3800:-

400. Detaljbild . Veteran moped Cresent, 2 växlad Sachsmotor. ramnr 046219.  motornr 3305278. Smärre defekter, t.ex. löst gashandtag,
reva i sadel, instruktionsbok medföljer (2000:-)

501. Järnkamin Klafreström No 299 H. 75cm (1000:-)

Klubbat pris 600:-

116.Robert Högfeldt akvarell storlek bildmotiv 29x38 cm. ( 2500:- )

Klubbat pris 3000:-

130. Bror Dahlqvist, Oljemålning på pannå 61x102cm, signerad (1000:-)

Klubbat pris 650:-

500. Spegel + pall 1980-tal, utförd i hårdpressad papp (kartong). Spegeln ställbar med belysning, smärre färgavskrap, spegelns höjd. 170cm.
C;a 1980-tal, 2 delar (1000:-)

Klubbat pris 500:-

147. Ljuskrona Oscariansk 1800-tal 9 ljusarmar. Höjd: 77 cm, diameter 60 cm. Takkrok + två förlängningsrör 16 + 9,5 cm, + ca. 41 st. extra medföljande prismor (ej påhängda)
medföljer: Se två st. detaljbilder (3000-4000:- )

Klubbat pris 4000:-

147. Detaljbild: Ljuskrona Oscariansk 1800-tal 9 ljusarmar. Höjd: 77 cm, diameter 60 cm. Takkrok + två förlängningsrör 16 + 9,5 cm, + ca. 41 st. extra medföljande prismor (ej påhängda)

147. Detaljbild: Ljuskrona Oscariansk 1800-tal 9 ljusarmar. Höjd: 77 cm, diameter 60 cm. Takkrok + två förlängningsrör 16 + 9,5 cm, + ca. 41 st. extra medföljande prismor
(ej påhängda)

150. Möbelgrupp Jugend. Soffa längd: 126 cm. Bord höjd: 74 cm. Diameter: 74,5 cm. 4 sittstolar + 2 karmstolar. (På bordsskiva smärre fläckor o skador.) Se även detaljbild soffa.
8 delar, se även detaljbild soffa. (3500:- )
.
Klubbat pris 1400:-

150. Detaljbild soffa: Möbelgrupp Jugend. Soffa längd: 126 cm. Bord höjd: 74 cm. Diameter: 74,5 cm. 4 sittstolar + 2 karmstolar. (På bordsskiva smärre fläckor o skador.) Se även detaljbild soffa.

401. Soffbord 1930-tal. Höjd: 60 cm. Skivans diameter: 90 cm. (Skivan krackelerad, fanerskador.) (800:- )

148. Bordspendyl 1800-tal bronserad. Höjd: 44 cm. (2000:- )

151. Kristallkrona höjd: 60 cm. (Diverse prismor saknas.) (1000:- )

 502. Maurice Blanchard blandteknik. Storlek bildmotiv: 24x33 cm. Signerad. (1500:- )

.Klubbat pris 2800:-

Till Bildserie 2 >>