Ede skola 2011

Kommande auktion Ede skola, Stöde E:14, skyltat Söndagen den 3/7 kl. 11:00, visning från kl. 10:00.
Se bildserie redan nu, annons och fler bilder publiceras här c;a 15/6.INLÄMNING PÅGÅR
( Observera att förhandsbud skall vara skickat senast 2 dagar före aktuellt auktionsdatum )

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85

289. Sabel troligen Tyskland L. 97 cm. ( Se även detalj bild gravering ) ( 1000:-)

Klubbat pris 700:-

289. Detalj bild gravering.  Sabel troligen Tyskland L. 97 cm. (1000:-)

 288. Parti 2st bordslampor etiket märkt Hans-Agne Jakobsson AB. Markaryd made in Sweden. Ljustake mässing för 6st ljus H. 24,5.

2 kartonger handgjorda ljus till ljustaken, design Timo Sarpaneva (5 delar) ( 1000:- )

Klubbat pris 700:-

290. Bengt Lindström Swatch ur obegagnat unisex diameter c:a 35mm även sign. Lindström 1999 Made in France på klockans baksida.
                    Orginal trächatull med extra klockarmband medföljer.  (1000:-)

Klubbat pris 1300:-

326. Kamin jugend gjutjärn märkt Patent Viking n.o 464 med emaljerade dekor plattor på tre sidor.
  En platta märkt Ankarrums Bruk 1903 H.110cm (2000:-)

Klubbat pris 2600:-

Text till jpg.0258. 327.Köks / kryddskåp 1800-tal,2-delat.Skåp underdelens mått:H.81 cm. längd 64. bredd / djup 30 cm.
Skåp överdelens mått: H.52 cm. längd 60,5 cm. bredd / djup 28,5 cm. ( 2000:- )

1600:-

 344.  Kristall krona empir stil 1900-talets första hälft, hög kvalite  brändförgyllda ljusarmar och dekorer. H. 92cm Diameter 62 cm. (10.000- 12.000:-)

OSÅLT

 Samlings bild från vänster 520. Glas servis strikt design Bengt Orup  för Johansfors glasbruk. 7 glas och kanna. Kannans H. 19,5cm 8 del (1000:-)
Klubbat pris 1100:-
     521. Tre brukar ur serien "vår lilla stad" design Antia Nylund för JIE Garntofta Sweden 3 delar (500:-)

Klubbat pris 1100:-

106.  Sideboard Jakaranda c:a 1960-70 -tal H.77cm L. 183 cm Bredd/djup 42 cm. (2000:-)

1100:-

424. Tak lampa glas c:a 1940-50-tal troligen Orrefors H.60 cm Diameter största kupan 52 cm (800:-)

.Klubbat pris 2000:-

Samlings bild från vänster 292. Ett par ljusstakar tenn Niclas Justelius, mästare i Eksjö 1784-1820 gjuten stämpel lag
ningar H.18cm (1000:-)

Klubbat pris 1400:-
             Till höger 293. Stop tenn stämplat Niclas Justelius Eksjö 1809 H.19cm (1000:-)

.Klubbat pris 500:-

 328 . Bengt Åberg Oljemålning på duk 51x61 cm. Daterad à tergo - 81 (3000-4000:-)

Klubbat pris 3200:

322. Golvlampa Grossman typ H.139 cm fötternas diam. c:a 1,8cm. (Se även detajlbild fot (1000:-)

Klubbat pris 800:-

322. Detaljbild fot. Golvlampa Grossman typ H.139 cm fötternas diam. c:a 1,8cm. (1000:-)

329. Carl Johansson Oljemålning på duk uppfodrad på pannå 30x33,5 cm signerad 1906 "Aftonrodnad" duken släppt från pannån,bubblor (1500:-)

Klubbat pris 500:-

330. Helmer Osslund tillskriven. à tergo av Anna-Stina Osslund 1948, Oljemålning på papp pannå 11x18cm.
                  Se även detaljbild intyg på målningens baksida Anna-Stina Osslund 1948. (2000:-)

.Klubbat pris 5500:-

330 Detaljbild intyg. Helmer Osslund tillskriven. à tergo av Anna-Stina Osslund 1948, Oljemålning på papp pannå 11x18cm.  (2000:-)

Till Bildserie 4>>