Ede skola 2011

Kommande auktion Ede skola, Stöde E:14, skyltat Söndagen den 3/7 kl. 11:00, visning från kl. 10:00.
Se bildserie redan nu, annons och fler bilder publiceras här c;a 15/6.INLÄMNING PÅGÅR
( Observera att förhandsbud skall vara skickat senast 2 dagar före aktuellt auktionsdatum )

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85

331. Bengt Lindström Swatch ur unisex diameter c:a 29mm sign. Lindström 1997. Motiv vargen begränsad upplaga. Trächatull medföljer. (500:-)

Klubbat pris 550:-

Samlings bild från vänster 524. Soppslev svartat träskaft och silver stämplat END ( Eric Nordin?) O4 (1844) Lagning L.39,5cm (800:-)

Klubbat pris 500:
          Till höger 423. Snusdosa s.k. spetsoval dosa silver med graverad dekor på locket och dekor av sten och glas. Stämplad Eric Nordin Sundsvall 1842
           L. 11,3cm Vikt 65g: Bit av lockets sido kant har lossnat med medföljer. Se även detaljbild gravyr lockets ovansida. (1000:-)

Klubbat pris 950:-

Detaljbild snusdosans översida 423. Snusdosa s.k. spetsoval dosa silver med graverad dekor på locket och dekor av sten och glas.
          Stämplad Eric Nordin Sundsvall 1842 . L. 11,3cm Vikt 65g: Bit av lockets sido kant har lossnat med medföljer. (1000:-)

Klubbat pris 950:-

Samlings bild från vänster 311. Ett par ljusstakar rokokostil silver stämplade C.G. Hallberg Stockholm Y8 (1949) Löstagbara ljusmanschetter H. 27.cm (1000:-)

Klubbat pris 2200:-

          Till höger 312. Presenterfat silver stämplat GAB Stockholm U8 ( 1946) Inskription L.31cm Vikt. 366g. (600:-)

Klubbat pris 1500:-
3