Ede skola 2011

Kommande auktion Ede skola, Stöde E:14, skyltat Söndagen den 3/7 kl. 11:00, visning från kl. 10:00.
Se bildserie redan nu, annons och fler bilder publiceras här c;a 15/6.INLÄMNING PÅGÅR
( Observera att förhandsbud skall vara skickat senast 2 dagar före aktuellt auktionsdatum )

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm  070-539 80 85

125. 12 delar silver, bl.a. 5 matskedar svensk stämplade från vänster. N3 (1819), U3 (1826), otydlig stämpel, P5 (1869), O5 (1868), total vikt                          ca  368gram. 12 del (700:-)

 Klubbat pris 1800:-

153. Matskedar silver 6+7, från vänster 6 st stämplade Erik Nordin Sundsvall Z4 (1854), 7 st stämplade Sundberg Sundsvall F5 (1860),
                      Total vikt ca 665gram, 13 delar (1200:-)

Klubbat pris 2900:-

154. Parti silver stämplat, kaffe och te skedar, bakelsebestick, punchbägare, kompottsked, skadad sockerströsked filigran arbete otydliga stämplar
                     29 delar total vikt ca 432gram (700:-)

Klubbat pris 2000:-

165. Karin Olsson oljemålning på duk betittlad "Morgonljus 2" Signerad 80x80cm (3500:-)

Kubbat pris 8000:-

167. Karin Olsson oljemålning på duk betittlad á tergo "Blå fanfar" och daterad 27 Juni 1998 Karin Olsson signerad, 40x40cm (1500:-)

Klubbat pris 4300:-

168. 2 st fat silver fr.vänster diam. 33,5cm stämplat C.Hoff, C8 (1929). Till höger diam. 26cm stämplat C.Hoff E8 (1931).
                     Total vikt ca 903 gram 2 delar (1500:-)

.Klubbat pris 3800:-

170. Bordspendyl urverk stämplat LENZKIRH nr. 136459. Spricka i fodral främre nedkant höjd. 35cm se även detaljbild urverk (1200:-)

  Klubbat pris 3500:-

Detaljbild. 170. Bordspendyl urverk stämplat LENZKIRH nr. 136459. Spricka i fodral främre nedkant höjd. 35cm urverk (1200:-)

171. Kristallkrona total höjd. 87cm (1800:-)

Klubbat pris 1000:-

173. Matgrupp Carl Malmsten Herrgården, stämplad Bodafors design Carl Malmsten Made in Sweden. 8 delar bord längd. 140cm + 3 st i iläggsskivor
                     á 50cm = 290cm total längd bredd. 96cm 6 st stolar, skåp höjd. 184cm bredd 100cm (obetydlig fläck bord), 8 delar, se även 2 delaljbilder (5000:-)

.Klubbat pris 4600:-

Detaljbild skåp. 173. Matgrupp Carl Malmsten Herrgården, stämplad Bodafors design Carl Malmsten Made in Sweden. 8 delar bord längd. 140cm + 3 st i iläggsskivor. á 50cm = 290cm total längd bredd. 96cm 6 st stolar, skåp höjd. 184cm bredd 100cm (obetydlig fläck bord), 8 delar (5000:-)

Detaljbild matbord. 173. Matgrupp Carl Malmsten Herrgården, stämplad Bodafors design Carl Malmsten Made in Sweden. 8 delar bord längd. 140cm + 3 st i iläggsskivor. á 50cm = 290cm total längd bredd. 96cm 6 st stolar, skåp höjd. 184cm bredd 100cm (obetydlig fläck bord), 8 delar (5000:-)

185. Glasservis Miranda design Arthur Percy för Gullaskrufs glasbruk 1952. 52 delar 6 vinglas (större), 11 selterglas, 12 champagneglas, 10 vinglas
 (mindre), 6 snappsglas, 7 likör/starkvinsglas 52 delar (1500:-)

 Klubbat pris 1500:-

186. Kniv med läderslida, kniven "stämplad" Tapio Wirkkala Hackman Finland Stainless (500:-)

Klubbat pris 1100:-

188. Ett par träfigurer signerade TL (Thorborg Lindberg Karlsson 1908-1980 Storbäck Dorotea). Höjd. 11,4. och 11,5cm 2 st (1000:-)

Klubbat pris 1100:-

191. Teservis Rörstrand Mon Amie 13 delar, 6 fat, 5 koppar, sockerskål, mjölkkanna 13 delar (800:-)

.Klubbat pris 1100:-

232. Bengt Lindström tusch teckning signerad 24,5x15cm tejpfläckar (1000:-)

Klubbat pris 2000:-

175. Hans Hedberg lockask signerad. Höjd. 11cm längd. 12,4cm bredd. 8,2cm (3000:-)

Klubbat pris 4300:-

231. Sattsbord etikett signerad Fröske AB Nybrofabriken (godkänd för serien Bra Bohag) fläckad skiva, 3 delar 1950-60tal (600:-)

Klubbat pris 450:-

238. Bidjar 198x132cm (5000:-)

.Klubbat pris 1900:-

239. Täbriz 259x171cm (8000-10.000:-)

.Klubbat pris 3100:-

240. Bidjar 220x145cm (5000:-)

Klubbat pris 1500:-

263. Tyra Lundgren keramikfågel signerad - 63, höjd. exklusive fotplatta 9,5cm, längd. ca 13cm. Se även detaljbild ifrån motstående sida. (5000:-)

Klubbat pris 4600:-

Detaljbild motstående sida. 263. Tyra Lundgren keramikfågel signerad - 63, höjd. exklusive fotplatta 9,5cm, längd. ca 13cm. Se även detaljbild ifrån motstående sida. (5000:-)

203. 6 st punchmuggar silver stämplat, total vikt. ca 255gram 6 st (500:-)

Klubbat pris 1150:-

Samlingsbild överst. 181. Bålslev stämplat silver R7 (1919) längd. 30cm vikt. ca 199gram (800:-)

.Klubbat pris 900:-
                                            182. Ragusked silver stämplad Stockholm O3 (1820) A Lundqvist längd. 27,3cm vikt ca. 109gram (600:-)

.Klubbat pris 600:-

Samlingsbild fr. vänster.
179. Uppläggningsfat silver stämplat, längd. 41,5cm vikt ca. 845gram (1000:-)

 Klubbat pris 3500:-
180.Rund bricka silver stämplat, C.G. Hallberg Stockholm T8 (1945) Inskription diam. 32cm vikt ca. 493gram (500:-)

Klubbat pris 2200:-

 205. Tunna med lock silver stämplat C.G. Hallberg Stockholm N8 (1939) Boliden silver (inskription på livet Bergsingenjör Gustaf Tanner
från personalen vid Biproduktionsverken Rönnskär) Höjd. 15cm vikt ca. 405gram (600:-)

Klubbat pris 1900:-

169. Jardinjär silver med kristallinsatts längd. 50,5cm höjd. 16,5cm silvervikt ca. 900gram (3500:-)

.Klubbat pris 4700:-

176. Besticksuppsättning Ambassad design S.A. Gillgren 66 delar silver stämplat, GAB Stockholm H9 (1958), 12 matskedar, 6 teskedar, 12 matknivar
                     12 matgafflar, 12 förrättsknivar, 11 förrättsgafflar + 1 smörkniv. 66 delar total vikt ca. 3096gram. Se även detaljbild (6000:-)

Klubbat pris 9600:-

Detaljbild silverbestick. 176. Besticksuppsättning Ambassad design S.A. Gillgren 66 delar silver stämplat, GAB Stockholm H9 (1958), 12 matskedar, 6 teskedar, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 förrättsknivar, 11 förrättsgafflar + 1 smörkniv. 66 delar total vikt ca. 3096gram (6000:-)

177. 26 delar stämplat silver bl.a. nederst till höger 5 fruktknivar jugend,varav 3 stämplade Stockholm K.A O7 (1916) Total vikt ca. 1028gram (2000:-)

Klubbat pris 3600:-

178. 22 st kaffeskedar + 2 servett ringar silver, servett ringarna har bucklor. 24 delar total vikt ca. 231gram (500:-)

.Klubbat pris 1000:-

204. 5 delar silver, fr. vänster kåsa med ett handtag även dekorerad undertill otydliga stämplar G9 (1957), Kåsa med 2 hanstag stämplat ARÖ
                      I8 (1935). Silverfat på fot stämplat GEWE M9 (1962). Vas/skål höjd. 5,7cm stämplad GIERTTA Stockholm Z9 (1974) Sterling.
                      Bjällra ostämplat silver 5 delar, total vikt ca. 272gram (800:-)

.Klubbat pris 1600:-

156. Silvermynt en riksdaler Gustav den 4 Adolf 1805, se även bild baksidan (1200:-)

.Klubbat pris 1700:-

Detaljbild riksdaler 1805. 156. Silvermynt en riksdaler Gustav den 4 Adolf 1805, (1200:-)

157. Silvermynt 1 riksdaler Gustaf den 3 1780. Se även bild baksidan (1000:-)

.Klubbat pris 1600:-

Detaljbild riksdaler. 157. Silvermynt 1 riksdaler Gustaf den 3 1780. (1000:-)

158. Silvermynt 2/3 riksdaler Gustaf den 3 1779. Se även bild baksidan (700:-)

Klubbat pris 1300:- -

Detaljbild riksdaler. 158. Silvermynt 2/3 riksdaler Gustaf den 3 1779. (700:-)

250. Hugo Simberg etsning signerad - 98, bildmotiv mått 9,2x6,7cm (3000:-)

Klubbat pris 4100:-

202. 7 delar silver längst fram två dosor stämplade 830 längd 4,7 cm.
2 salt kar + 2  skedar emaljerat silver stämplade sterling denmark HGr. (Skedarna har även svenska kontroll stämplar)
Tesilshållaren stämplad GEWE.A.   A9 (951) totalvikt 7 delar ca 165g (700:-)

Klubbat pris 710:-

268. Sidebord teak 1960-tal H 76,5 L164 cm Br / djup 45 cm (1500:-)

Klubbat pris 1400:-

271.Spegel guldförgylld sekelskiftet 1900 , 160x 95 cm. obetydlig lagning samt smärre slitage.
                     ( Enligt uppgift har spegeln varit utställd i Gävle år 1905 där spegeln / spegelmakaren vann pris.
                       Spegeln har funnits i släktens ägo sedan tidigt 1900-tal först hos förre mejeri företagaren
                        Petrus Andersson,senare hos dennes son förre tidningsredaktören Erland Andersson
                       Se även detaljbild baksida.( 3000-4000:- )

.Klubbat pris 2200:-

 271.Detalj bild spegelns baksida.Spegel guldförgylld sekelskiftet 1900 , 160x 95 cm. obetydlig lagning samt smärre slitage.

Petrus Andersson,senare hos dennes son förre tidningsredaktören Erland Andersson  ( 3000-4000:- )

Klubbat pris 2200:-

 282. Matta Afghan 310x214 cm.  ( 3000:- )

Klubbat pris 1500:-

281. Matta Afghan elefantfots mönstrad, 250x160 cm. ( 2000:- )

Klubbat pris 1000:-

Till Bildserie 3 >>