Granli (Petersvik) Söndagen 29/7 kl. 11.00 visning från 10.00 Granlivägen 20 (Passera Ortvikens pappersbruk och följ auktionsskyltar.
Annons pdf

100. Salongsbord gustaviansk stil sekelskiftet 1900. Skiva renoverad. Fläckar, repor på skiva. Höjd 75 cm, diameter 74 cm. (1000:-)

101. Skåp valnöt sekelskiftet 1900 med marmorskiva. Inredning en hylla och två lådor. Höjd 92 cm, längd 86 cm, bredd/djup 52 cm. (1000:-)

102. Chiffonje valnöt sekelskiftet 1900 med lådinredning bakom klaff. Höjd 134 cm, längd 91 cm, bredd/djup 49,5 cm. (1500:-)
klubbat pris 1300:-

103. Oljemålning osign. På pannå. 74x49 cm. Daterad 1898. (1000:-)

106. Emmafåtöljer ett par, ur IKEAs 1700-tals serie. Lila sammetsklädsel, rutig överdragsklädsel medföljer båda emmafåtöljerna. Par (2000:-)
klubbat pris 1300:-

 107. Kristallkrona höjd 78 cm. (3000:-)
klubbat pris 2000:-

108.Kandelabrar ett par, mässing jugend. Höjd 40 cm. (2000:-)
klubbat pris 1600:-

109. Skåp tvådelat 1800/1900-tal. Höjd 274 cm, längd 134 cm. Bredd/djup 49,5 cm. (3000:-)

110. Taklampa koppar jugend. Höjd ca. 80 cm. (1000:-)

111. Åkgräsklippare Stiga Estate Tornado HST (hydrostatväxlad) årsmodell 2008. Fullservad. (10000:-)
klubbat pris 8000:-

112. Matgrupp rokoko stil 1900-talets första hälft. Matbord + fem sitt stolar och två karmstolar. Bordets höjd 72,5 cm, längd inklusive tre iläggsskivor 280 cm.
               Bredd 123 cm. 8 delar. (5000:-)

113. Bord + fyra stolar stolarna stämplade Svensk Fur. Design troligen Göran Malmvall för K.A Anderssons möbelfabrik. Bordets höjd 73 cm.
               Längd 129 cm. Bredd 76,5 cm. (2000:-)
klubbat pris 800:-

115. Hörnskåp Svensk Fur. Design troligen Göran Malmvall för K.A Anderssons möbelfabrik. Höjd 169,5 cm. (1000:-)

Samlingsbild från vänster: 116. Gungstol Svensk Fur (800:-).
               Till höger: 117. Karmstol Svensk Fur (600:-)

Samlingsbild. Diverse vaser och krukor. Merparten Gunnar Nylund för Rörstrand

118. 2 st. stolar rokoko typ. Till höger 1700-tal, till vänster 1800-tal. 2 st (3000:-)
klubbat pris 2800:-

119. Glasmålning troligen sekelskiftet 1900. Senare infattning i ram med belysning bakom. Glasskivans synliga mått 36x24 cm. (800:-)

Samlingsbild diverse stolar.

Tibetmatta 237x154 cm. (2000-3000:-)