Bildserie2
Granli (Petersvik) Söndagen 29/7 kl. 11.00 visning från 10.00 Granlivägen 20 (Passera Ortvikens pappersbruk och följ auktionsskyltar.

Annons pdf

Bildserie 3

205. Kaffeskedar Rosenholm 12st silver stämplat GAB Stockholm svenska kontrollstämplar O9 (1964) etui medföljer (1000:-)

207. Två par ljusstakar silver. I förgrunden på fyrsidig fotplatta, stämplad CESON Stockholm, svenska kontrollstämplar 830 E10 (1979) T.Eldh.
H, ca 8,7 cm.
I bakgrunden ett par runt dekorerad fotplatta stämplade Tesi Göteborg svenska kontrollstämplar F9 (1956) H, ca15 cm. 4 delar (1200:-)

Samlingsbild 209. Stol troligen 1800-talets första hälft, senare sits (500:-
206. Svepask rund form dat. 1836 originalmålad, hantag på lock av järnsmide. H, ca 15cm diam ca 33cm (skador på lockets nederkant
senare spikförstärkningar) (700:-)
.

105. Skåp 2-delat skåpet 2000-tal med infattade dörrar från ca 1900-tal. Skåpet kan enket delas i 2st. fristående skåp. H, 247cm L, 198cm Bredd/djup 62cm (1500:-)
.

202. Fyra delar silver från vänster, ljusstacke svenska kontrollstämplar Stockholm otydlig årsstämpel X8? H, ca 19cm.
Druvsax svenska importstämplar 830. Saltströare rokokostil svenska importstämplar. Svan i form av skål i slipad kristall med utfällbara vingar av silver
svenska importstämplar 835. 4-delar. (1200:-)
.

201. Skål silver svenska stämplar MGAB  Y8 (1949) L, ca 12,5cm vikt ca 148 gram (700:-)
.

300. Kaffeservis Kongelige Dansk Musselmalet 41-delar 12 koppar 12 fat 12 assietter kaffekanna H. ca 28,5 cm. Sockerskål, gräddsnipa, 2 ljusstakar
(Kaffekopparnas h. ca 6,2 cm. diam ca 7,2cm.) 41-del. (4000:-)
.

Samlingsbild. Diverse utrop längstbak fat Rörstrands Blå Eld L. ca 40,5 cm. Stämplat.
Framför burk "Pomerans" stämplad Rörstrand MW (Marieanne Westman) H. ca 10,2 cm.
Till höger 4st Lladro Figuriner, i mitten Gustavsbergs figurin Sven L. m.m.

225. Matta Saruk Iran ca. 148x102 cm. (1500-2000:-)
.

226. Matta Ghom ca. 150x104 cm. (3000-4000:-)
.

227. Matta Khasmir ca. 190x126 cm. (1500-2000:-)

.

Samlingsbild från vänster: 235. blå/vit kruka 15 liter stämplad Rörstrand H. ca 24 cm. diam. ca. 33 cm. (700:-)
234. Till höger koppartunna 1800-tal med hjärtformade hänkelfästen samt hänklar av koppar. H. ca. 40 cm. diam. ca.46 cm. Lagningar, bucklor. (1000:-)
.

233. Mat-kaffe och te servis Gustavsberg Blå Blom, 12 flata 12 djupa, 11 assietter, soppterin, såsskål, mjölkkanna, 4 uppläggningsfat, 5 skålar,
12 kaffekoppar + 8 fat, 11 tekoppar + 11 fat, 10st dessertfat, tekanna, sockerskål och gräddsnipa totalt 102-delar.
Skaderapport: naggade: 2 flata, 9 djupa, 2 skålar, 2 tekoppar. En kaffekopp skadad öra löst medföljer, en assiett brunkrackelerad, de två minsta uppläggnigsfaten
krackelerade, 2 assietter med sprickor.  102-delar (2000-3000:-)
.

232. Matservis 45-del Kongelige Dansk Blå Blomster 12 djupa, 12 flata, 12 assietter, 2 såsskålar, 6 uppläggningasfat, 1 terin med lock. 45-del (4000:-)
klubbat pris 3300:-
.

Samlingsbild. Från vänster: 301. Åke holm keramik troll signerat H. ca. 12 cm. (1000:)
.
Till höger: 302. Åke Holm keramik troll signerat H. ca. 15,5 cm. (1000:-)
.

Samlingsbild. Från vänster: 203. Kanna keramik Gouda Holland H. ca. 21 cm. (500:-)
.
Till höger: 237. Tekanna H. ca. 21 cm. Mjölkkanna och sockerskål W.Goebel (Hummel) 3-delar (500:-)
.

238.  Landskapsdräckt strl. ca. 40.  Klänning, skjorta, 2st förkläden + hatt 5-delar (1000:-)
.