Bildserie 3
Granli (Petersvik) Söndagen 29/7 kl. 11.00 visning från 10.00 Granlivägen 20 (Passera Ortvikens pappersbruk och följ auktionsskyltar.

Annons pdf

Samlingsbild från vänster. 246. mat och kaffeservis delar B&G måsen, 12 djupa tallrikar, 12 flata, 8 assietter, såssnipa, stekfat, sockerskål, liten vas, 4 kaffekoppar + 8 fat
                   48-delar (2500:-)
.
                   249. 4st vaser Rosental (800:-)
.
                   I bakgrunden 244. Taklampa Erik Höglund järnsmide och glas (1500:-)
.
                   245. 10st strikt efterrätts skålar (1000:-)
                   247. Lisa Larsson keramik älg (1000:-)
.

Hummelgrupp 10st stämplade Goebel, låda med omonterad krubba med följer (1000:-)
klubbat pris 1400:-

 Kongelige Dansk Blå Blomster 61-delar, 9st cremekoppar + 9 fat (ett lock saknas), kaffekanna, gräddkanna + sockerskål, 11 kaffekoppar + 13 fat, 12 assietter
                   2 ljusstackar, 2st kakfat varav ett på fot, 61-delar (2000-3000:-)
.

241. Bengt Lindström oljemålning på duk 46x38 cm signerad. Ägare familjen förvärvade målningen av konstnären Bengt Lindström på ca. 1980-talets mitt
                           se även detaljbild tavlans baksida (25.000:-)
klubbat pris 28000:-

.

41. Detaljbild baksida: Bengt Lindström oljemålning på duk 46x38 cm signerad. Ägare familjen förvärvade målningen av konstnären Bengt Lindström på ca. 1980-talets mitt  (25.000:-)

 242. Charles Roka oljemålning på duk 81x61cm. Signerad (3000-4000:-)
.

 260. Gunheim Torstensen oljemålning på duk 60x91cm. Signerad (3000:-)
.

200. Besticks uppsättning silver svenska modellen. 11 matgafflar, 12 förrätts gafflar , 12 knivar, 13 förrätts knivar, 12 matskedar, 12 dessert skedar, 12 teskedar, 2 smörknivar, i ostkniv
                           Svenska kontrollstämplar bl.a. A9, B9, (stämplat omkring 1900-talets mitt) Totalt 87-delar, totalvikt ca. 4064 gram (samtliga knivar försedda med blad av rostfritt stål
                           totalvikt knivarna inklusive silver handtag ca. 1708 gram, totalvikt gafflar och skedar ca. 2356 gram) (8000-10.000:-)
klubbat pris 10500:-
.

Samlingsbild från vänster 236. Kontorsstol höj och sänk bar omkring sekelskiftet 1900. (1000:-)
.
                 Till höger 264. Kontorsstol ek jugend (500:-)
.

 216. Kaffeservis silver rokokostil 3-delar kaffekannans höjd ca. 22cm, svenska kontrollstämplar 830, vikt ca. 1226gram (3500:-)
klubbat pris 4500:-
.

Samlingsbild från vänster 219. 8st punsch muggar i hamrat silver invändigt förgyllda, samtliga stämplade GAB Stockholm + svenska kontrollstämplar R9 (1967)
                 Höjd ca. 5 cm, totalvikt 8st ca. 306 gram, schatull för 6st muggar medföljer (800:-)
.
                 Till höger: 217. sås snipa silver rokokostil kontrollstämplad SC Stockholm V9 (1971) längd ca. 21 cm, vikt ca. 375 gram (1000:-)
.

 305. Karin Olsson oljemålning på duk 40x40 cm, signerad betitlad "vårväntan" (3000:-)
klubbat pris 4500:-

306. Skåp Dalarna bemålad datering 1831 på krönet. Invändigt bakom dörrar 3st hyllor överst skedhylla, invändigt senare bemålning, 2st mindre lådor nedanför dörrarna med original beslag
                         under till 3 lådor med senare beslag, höjd 193 cm, längd ca. 110 cm, bredd/djup ca. 41 cm, maskstunget, fotställning delvis renoverad se även detaljbild beslag och
                         dörr målning (2000:-)
.klubbat pris 700:-

306. Detaljbild beslag och dörrmålning.  Skåp Dalarna be målad datering 1831 på krönet. Invändigt bakom dörrar 3st hyllor överst skedhylla, invändigt senare bemålning, 2st mindre lådor
                          nedanför dörrarna med original beslag under till 3 lådor med senare beslag, höjd 193 cm, längd ca. 110 cm, bredd/djup ca. 41 cm,
                          maskstunget, fotställning delvis renoverad (2000:-)

klubbat pris 700:-