Granli (Petersvik) Söndagen 29/7 kl. 11.00 Kliubbat pris (obs länkar funkar inte på dom stora bilderna)

232. Matservis 45-del Kongelige Dansk Blå Blomster 12 djupa, 12 flata, 12 assietter, 2 såsskålar, 6 uppläggningasfat, 1 terin med lock. 45-del (4000:-)
klubbat pris 3300:-

.

Hummelgrupp 10st stämplade Goebel, låda med omonterad krubba med följer (1000:-)
klubbat pris 1400:-

102. Chiffonje valnöt sekelskiftet 1900 med lådinredning bakom klaff. Höjd 134 cm, längd 91 cm, bredd/djup 49,5 cm. (1500:-)
klubbat pris 1300:-

106. Emmafåtöljer ett par, ur IKEAs 1700-tals serie. Lila sammetsklädsel, rutig överdragsklädsel medföljer båda emmafåtöljerna. Par (2000:-)
klubbat pris 1300:-

 107. Kristallkrona höjd 78 cm. (3000:-)
klubbat pris 2000:-

108.Kandelabrar ett par, mässing jugend. Höjd 40 cm. (2000:-)
klubbat pris 1600:-

241. Bengt Lindström oljemålning på duk 46x38 cm signerad. Ägare familjen förvärvade målningen av konstnären Bengt Lindström på ca. 1980-talets mitt

                           se även detaljbild tavlans baksida (25.000:-)
klubbat pris 28000:-

111. Åkgräsklippare Stiga Estate Tornado HST (hydrostatväxlad) årsmodell 2008. Fullservad. (10000:-)
klubbat pris 8000:-

200. Besticks uppsättning silver svenska modellen. 11 matgafflar, 12 förrätts gafflar , 12 knivar, 13 förrätts knivar, 12 matskedar, 12 dessert skedar, 12 teskedar, 2 smörknivar, i ostkniv
                           Svenska kontrollstämplar bl.a. A9, B9, (stämplat omkring 1900-talets mitt) Totalt 87-delar, totalvikt ca. 4064 gram (samtliga knivar försedda med blad av rostfritt stål
                           totalvikt knivarna inklusive silver handtag ca. 1708 gram, totalvikt gafflar och skedar ca. 2356 gram) (8000-10.000:-)
klubbat pris 10500:-

113. Bord + fyra stolar stolarna stämplade Svensk Fur. Design troligen Göran Malmvall för K.A Anderssons möbelfabrik. Bordets höjd 73 cm.
               Längd 129 cm. Bredd 76,5 cm. (2000:-)
klubbat pris 800:-

216. Kaffeservis silver rokokostil 3-delar kaffekannans höjd ca. 22cm, svenska kontrollstämplar 830, vikt ca. 1226gram (3500:-)
klubbat pris 4500:-

 305. Karin Olsson oljemålning på duk 40x40 cm, signerad betitlad "vårväntan" (3000:-)
klubbat pris 4500:-

306. Skåp Dalarna bemålad datering 1831 på krönet. Invändigt bakom dörrar 3st hyllor överst skedhylla, invändigt senare bemålning, 2st mindre lådor nedanför dörrarna med original beslag
                         under till 3 lådor med senare beslag, höjd 193 cm, längd ca. 110 cm, bredd/djup ca. 41 cm, maskstunget, fotställning delvis renoverad se även detaljbild beslag och
                         dörr målning (2000:-)
.klubbat pris 700:-