Trettondags auktion 2009

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85.
Rolf Österholm 070-726 11 72.

DSCN1125.jpg (73kb)

381. Mössbord 1800-talets första hälft med räfflad låda, senare bemålning (beslagsdekor saknas) se även detaljbild låda och beslag (2000:-) Klubbat pris 2200:-

DSCN1126.jpg (214kb)

381.Detaljbild låda och beslag.Mössbord 1800-talets första hälft med räfflad låda, senare bemålning (beslagsdekor saknas) (2000:-) 2200:-

DSCN1128.jpg (85kb)

385. Björkskänk, polerad, 1800-tal se även detaljbild beslag (3000:-) Klubbat pris 2150:-

DSCN1129.jpg (91kb)

385.Detaljbild beslag. Björkskänk, polerad, 1800-tal (3000:-) 2150:-

DSCN1131.jpg (108kb)

376. Bengt Lindström 1925-2008. Oljemålning på duk 41x33cm. Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare 851020 (40,000:-) 32,000:-

DSCN1149.jpg (74kb)

377. Bengt Lindström 1925-2008. Goasch 66x50cm betitlad á tergo "Den stora ömheten" Inköpt direkt från konstnären 1985 av nuvarande ägare (20,000:-) Klubbat pris 16,000:-

DSCN1154.jpg (56kb)

378. Bengt Lindström 1925-2008. Goasch svart,grå,vit 52x35cm motivet är försättsblad på resturang Kajutans meny. Inköpt direkt från konstnären 1985 av nuvarande ägare (10,000:-) Klubbat pris 6000:-

DSCN1162.jpg (104kb)

105. Bengt Lindström 1925-2008. Oljemålning på duk 61x50cm á tergo betitlad "Kompanjon" dokumentnummer á tergo F.12-357/94 (utförd 1994) inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare ca 1995 (70,000-75,000:-) Osåld